„Brudna stal”, jak mówią i piszą o cortenie, podbija branżę architektoniczną. Pojawia się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Jej surowa struktura idealnie wtapia się w miejską przestrzeń. Swoimi odcieniami współgra z zielenią roślin. Dzięki swoim właściwościom, w szczególności odporności na działanie warunków atmosferycznych, została doceniona przez budowlańców. Stanowi alternatywę dla innych surowców wymagających częstej konserwacji. Surowy wygląd, elastyczność obróbki i rdzawy, niepowtarzalny kolor ujmują swoją prostotą i wyrafinowaniem. Gdańskie Europejskie Centrum Solidarności to przykład wykorzystania stali corten w warunkach miejskiego harmidru i połączenie nowoczesności z historyczną przeszłością. Architekci, projektując ten budynek stworzyli bryłę nawiązującą wyglądem do kadłuba statku (to również zasługa użytej na elewacji stali corten), a także przemysłowej funkcji miasta, w której znajduje się największa polska stocznia. Drugim ciekawym budynkiem jest Muzeum w Palmirach, umiejscowione w Puszczy Kampinoskiej. Obiekt musiał dopasować się do zastałego krajobrazu, nie mógł dominować, ponieważ znajduje się na Cmentarzu. Przeszklona część nadała bryle lekkości i przejrzystości, natomiast podziurawione płyty cortenowskie stanowią wymowny element nawiązujący do tragicznych wydarzeń, jakie miały tam miejsce. Rdzawy kolor płyt podkreśla biały kolor pni rosnących wokół budynku brzóz.

Na świecie stal cortenowską możemy znaleźć m.in. na budynku Galerii Sztuki Caixa Forum w Madrycie. W połączeniu ze starym ceglanym murem budowli architekci uzyskali efekt starości obiektu dzięki bogactwu odcieni i faktur. Bardzo odważnie do zastosowania rdzewiejącej stali podeszli wykonawcy renowacji Ambasady Królestwa Niderlandów w Rzymie we Włoszech. Na tle białego, delikatnego pałacyku dostawiono skrzydło w całości pokryte stalą corten. Nawet okiennice zostały wykonane z tego materiału. Taki zabieg spowodował, że nowy budynek odciął się od starego pałacu tworząc nową przestrzeń, ale dodatkowo stanowi tło dla głównego budynku, wydobywając z białego pałacu jego piękno i blask. Corten ozdabia również elewacje takich miejsc jak: Archiwum miejskie w Essen – Niemcy, budynku winnicy Chateau Barde-Haut – Saint-Emilion we Francji, czy tarasu widokowego Top of Tyrol na lodowcu Stubai w Tyrolu w Austrii.

Z roku na rok można zetknąć się z coraz większą ilością przykładów miejsc w których użyto stali cortenowskiej, jako elementu dekoracyjnego i wykończeniowego. Stała się produktem pożądanym. Zdobi budynki, mosty, używają jej artyści i budowlańcy, a jej lata świetności jeszcze przed nami.